loading

Zmote o botoxu

Botulin povzroča okorelost obraza: lažno

Pogosta napačna predstava proti zdravljenju gub z botoksom je, da zdravilo povzroči trden, fiksen izraz na obrazu. V resnici je ravno nasprotno. Pravilna uporaba zdravila daje obrazu naraven, sproščen in neotrdel videz.

Optimalni estetski rezultat je vedno odvisen od tehnike in doziranja. Zato zdravnik strokovnjak nudi večjo garancijo za uspeh.

Elastičnost in tonus kože se z zdravljenjem z botulinom nikakor ne spremenita, ohranjata svojo fiziološko funkcionalnost.

Botulinum je strup: napačno

Evropska agencija za zdravila je leta 2004 (Vistabex®), leta 2010 (Azzalure®), leta 2011 (Bocouture®), leta 2022 (Alluzience®) in leta 2022 (Letybo®) odobrila pet formulacij na osnovi botulina za estetsko uporabo.

Vsaka druga formulacija pri nas ni legalna. Botulin so pogosto in zmotno obravnavali kot strup, sodba pa verjetno temelji na dejstvu, da je zdravilo lahko škodljivo kot vsa druga zdravila v neterapevtskem odmerku.

Botulin je varno in učinkovito zdravilo in če ga uporabljamo v pravilnih odmerkih in s strani strokovnih zdravnikov, ima zelo malo stranskih učinkov. Vedno si moramo zapomniti, da tudi tukaj velja Paracelsusovo pravilo iz leta 1538: »Vsa zdravila so strupi, le odmerek zagotavlja, da niso«.

Varnost in učinkovitost sta zagotovljena in dokazana z medicinskimi raziskavami in kliničnimi izkušnjami, ki so se začele leta 1989. Od takrat je botulinum postal zdravilo prve izbire za motorične nevrološke motnje, kot je cervikalna distonija.

Botulin povzroča trajno paralizo: napačno

Mnogi mislijo, da zdravljenje povzroči trajno paralizo mišice. Pri terapiji z botulinom ne govorimo o “ohromelosti”, temveč o sprostitvi mišice in le začasno. Živčno vlakno ponovno začne polno delovati, ne da bi bilo pri tem najmanjše poškodovano med 4 in 6 meseci po zdravljenju. Sprostitveni učinek na kožo in s tem na gube v povprečju traja toliko časa, čez katerega je potrebno injiciranje ponavljati, dokler želimo ohraniti rezultate.

Botoks povzroča atrofijo mišic: napačno

Mišice, ki jih zdravimo z zdravilom, si vedno opomorejo in če želimo ohraniti rezultat, je treba zdravljenje čez čas ponavljati. Ta gotovost izhaja tako iz izkušenj z uporabo botoksa pri mišičnih distonijah kot tudi iz estetske izkušnje.

Na estetskem področju pa lahko po določenem številu sej opazimo podaljšanje učinka posameznega tretmaja. Ko pa se ti prekinejo, mimične mišice spet delujejo kot prej.

Zdravljenje z botulinom ima lahko stranske učinke: lažno

Kot pri vseh drugih zdravilih lahko tudi zdravljenje z botulinom povzroči neželene učinke. Vendar so te najpogosteje posledica pomanjkanja izkušenj s strani zdravnika, ki je opravil injekcije.

Najbolj značilni so prekomerna negibnost obraza, ptoza (povešenost) vek ali obrvi ali asimetričen rezultat. Vendar pa neželeni učinki izginejo v nekaj tednih.

Zdravljenje z botulinom povzroči rezistenco: napačno

Zdravljenje ne povzroča navad, rezultat traja od 4 do 6 mesecev. Vendar pa je dokazano, da ponavljanje, tudi na daljavo, izboljša njegovo učinkovitost in prepreči nastanek ali poslabšanje izraznih gub.

Kaj se zgodi, če neham s tem? Seveda se ne zgodi nič, kvečjemu se vrnete na prejšnje stanje ali malo bolje zaradi dolgoročnih učinkov vbrizgane snovi.

Login Account

Invaild email address.

6 or more characters, letters and numbers. Must contain at least one number.

Your information will nerver be shared with any third party.